Nyhed
Rådet for Kvalitetssikring og -udvikling har godkendt systembeskrivelsen
Lagt online: 24.11.2022

Nyhed
Rådet for Kvalitetssikring og -udvikling har godkendt systembeskrivelsen
Lagt online: 24.11.2022

Rådet for Kvalitetssikring og -udvikling har godkendt systembeskrivelsen
Nyhed
Lagt online: 24.11.2022
Nyhed
Lagt online: 24.11.2022
AAU skal udarbejde en institutionsrapport som ansøgning til den kommende institutionsakkreditering. Institutionsrapporten, der skal indsendes til Akkrediteringsinstitutionen den 10. marts 2023 skal indeholde en systembeskrivelse og en selvevaluering.
Rådet for Kvalitetssikring og -udvikling drøftede det udarbejdede udkast til systembeskrivelsen på mødet den 24. november. Rådet gav input til enkelte justeringer og godkendte systembeskrivelsen og det videre arbejde med selvevalueringen og den samlede institutionsrapport.
Systembeskrivelsen skal beskrive systematikken i kvalitetsarbejdet med fokus på, hvilke aktiviteter og elementer, der indgår i kvalitetsarbejdet, og hvilke sammenhænge der er i arbejdet. Den skal indeholde følgende beskrivelser:
Selvevalueringen skal tage udgangspunkt i de overvejelser, der ligger bag organiseringen af AAU's kvalitetsarbejde:
AAU skal lige inden juleferien indsende et eksempel på en uddannelsesevaluering, en kvalitetsrapportering samt en kvalitetsstatus, alle skal være gennemført hen over vinteren 2021/2022.
Disse eksempler skal danne grundlaget for det 1. panelbesøg ultimo april 2023.
Rådet for Kvalitetssikring og -udvikling har udvalgt følgende eksempler:
Fakultetsberetningen fra Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet(ENG) og Institutionsberetningen medsendes også.
Eksemplerne er udvalgt ud fra et ønske om at favne bredt mellem fakulteter, uddannelsestyper og campusser.